بیشتر بدانیم

دلایل احساس آرامش در ساحل دریا

احتمالا برای شما هم سوال است که وقتی کنار ساحل قدم میزنید چه چیزی شما را آرام میکند. ساحل دریا اثر آرام‌بخش دارد حتی در بهداشت و سلامت تاثیر بسزایی دارد.لورا فلمینگ استاد دانشگاه انگلستان هم این موضوع را تایید میکند. در اوایل قرن هجدهم پزشکان برای بیماران رفتن به دریا را توصیه میکردند تا در آنجا با آب دریا حمام کنند. با بررسی دانشمندان روی فواید دریا به نتیجه‌ی جالبی دست یافتند.

صدای آب باعث فعال شدن کورتکس قدامی که با هیجان و خودنگری مرتبط است میشود. این آزمایش رو افرادی که در معرض شلوغی ترافیک بودند و صدای دریا بودند انجام دادند و نتیجه‌ی مثبتی گرفتند.

امواج آب باعث ازاد شدن یون منفی میشود که این یون توانایی بدن را برای جذب اکسیژن بالا میبرد و هم سروتونین(هورمون استرس) بدن را تنظیم میکند.

باعث پایین آمدن سطح هورمون استرس کورتیزل میشود. علت اصلی که ساحل دریا آرامش بخش است صدای امواج آب است. در پژوهشی در رابطه با اینکه که چه صداهایی برای انسان آرامش و لذت بخش است انجام شد نتیجه نشان میداد صداهایی آرامش بخش هستند که موج تقریبا یکنواخت دارند و شدت آن متوسط تا کم باشد. صدای امواج دریا این ویژگی‌ها را دارد.مکانهای شلوغ و پر سرو صدا مانند ترافیک باعث آزاد شدن هورمون استرس و در نتیجه باعث زخم معده و حمله قلبی میشود. اما صدای امواج دریا باعث آرامش روانی شده و سطح ترشح هورمون استرس را کاهش میدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

بستن