بیشتر بدانیم

گیاهان هم درد را میفهمند

طبق تحقیقاتی که جدیدا دانشمندان ویسکانسین بر روی گیاهان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که گیاهان هم مانند انسان درد حس میکنند. آنها دریافتند که سیگنال‌های درد در برگ گیاهان وجود دارد که همانند بدن انسان است. غیر از احساس دردی که این سیگنال‌ها به گیاه منتقل میکنند, میتوانند خطرات محیط اطراف را به گیاه هشدار دهند.

در واقع این هشدار یک نوع دفاع در برابر حشرات است.حساسیت این سیگنال‌ها به قدری بالا است که حتی جای پای حشره‌ای کوچک مانند هزارپا را سریع میفهمد.

دانشمندان این تحقیقات را روی گیاهی به نام خردل انجام دادند این گیاه نور فلوئورسنت از خود ایجاد میکند. نکته‌ی عجیبی که از آزمایش این گیاه متوجه شدند این بود گیاه خردل پس از زخمی شدن نور تولید میکند, حتی با لمس ساده این گیاه روشن میشد. نوری که گیاه از خود هنگام جراحت تولید میکند همانند واکنشی است که انسان و حیوانات هنگام درد نشان میدهند. اگر گیاه بوسیله حشرات یا جراحت فیزیکی آسیب ببیند گیاه به سرعت پاسخ میدهد. و با ایجاد این آسیب‌ها و تحریکات کل گیاه واکنش نشان داده و نورانی میشود. دانشمندان دلیل این هشدار گیاه نسبت به خطرات را بخاطر وجود کلسیم در گیاه میدانند.

گیاه در مواقعی که در خطر باشد واکنش هشدار خیلی سریع در برگ‌ها حرکت میکنند تا بخش‌های سالم گیاه هشدار را دریافت و واکنش نشان دهند.

بر اساس گفته دانشمندان گیاهی که اسیب میبیند احساس درد پس از آن باعث ازاد شدن هورمون دفاعی میشود. واکنش دفاعی گیاهان نسبت به خطرات اطراف در گیاهان متفاوت است بعضی از گیاهان از خود بوی بدی پخش میکنند که حشرات را میکشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

همچنین ببینید

بستن
بستن